Do Góry
b

Czy i czym można pływać bez patentu?

Czy i czym można pływać bez patentu?

Wielu z Was zadaje sobie to pytanie. Odpowiem, że tak jak najbardziej nawet jednostkami o dużej mocy przekraczającej słynne 10kW czyli 13.6KM. Dla takich łodzi muszą być spełnione jednak dwa warunki – łódź nie może być większa niż 13 metrów, jej silnik nie może być większej mocy niż 75kW oraz musi mieć ograniczoną prędkość do 15km/h. Tak są skonstruowane popularne houseboaty – tak bardzo rozchwytywane w ostatnim czasie na Mazurach.
W naszym kraju obowiązują tzw. Patenty wodne aby prowadzić jacht żaglowy – popularną żaglówkę czy też motorowy – popularną motorówkę. I tak samo się one dzielą – ze względu na związek który je wydaje. Mamy patenty motorowodne wydawane przez Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego – patent sternika motorowodnego, patent motorowodnego sternika morskiego i dalej oraz patenty żeglarskie, które są wydawane są przez Polski Związek Żeglarski, czyli patent żeglarza jachtowego, patent jachtowego sternika morskiego itd.

Reasumując bez uprawnień wodnych:

  1. Możesz pływać każdą łodzią żaglową o długości do 7,5 metra (np. Sasanka, Perkoz)
  2. Możesz także pływać motorówką:
    • o mocy silnika do 75 kW oraz długości kadłuba do 13 m, z konstrukcyjnie zamontowanym ograniczeniem prędkości do 15km/h
    • o maksymalnej mocy silnika 10kW czyli popularne 13.6KM

Czy skuterem wodnym można pływać bez patentu?

Skuter wodny pomimo tego, że jest mały i lekki posiada bardzo dużą moc, najmniejsze moce dostępne na rynku to 60KM (sea doo Spark), najbardziej popularne moce to 90-110-130 KM aż do nawet 300KM. Skutery wodne nie posiadają ograniczenia prędkości więc prędkość jaką osiągają zaczyna się od 70 km/h wzwyż. Tak więc na skuter wodny trzeba posiadać uprawnienia motorowodne.

Co mogę wypożyczyć lub wyczarterować nie mając patentu?

Od kilku lat w Polsce i nie tylko powstało wiele firm lub osób prywatnych wynajmujących swoje łodzie zarówno motorowe jak i żaglowe. Oni dobrze wiedzą, że najlepszy zwrot inwestycji jest na kliencie bez patentu tak więc ich łódki są przygotowane głownie dla takiego osobnika.
Na popularnych Mazurach mamy pełen wachlarz łodzi do czarteru od małych łódek 4-5 osobych napędzanych silnikiem spalinowym po duże luksusowe houseboaty. Małe łódki możesz wynająć na godziny bądź na dobę – ceny wahają się od 90 zł za godzinę do 500 za dobę. Jeżeli chodzi o duże łodzie bez patentu to są wynajmowane na doby, a w sezonie nawet na cykle tygodniowe, a ich ceny zaczynają się od 450 zł/doba a kończą na 2.000 zł/doba. Zarówno na Mazurach jak i nad Zegrzem można znaleźć wiele fajnych łodzi do wynajęcia.

Co w przypadku kontroli policji i braku patentu?

Nie radzimy pływać bez patentu motorowodnego żadną jednostką z wyjątkiem łodzi wiosłowej, głownie ze względu na posiadaną wiedzę, która bez szkolenia jest znikoma, a często odpowiada się nie tylko za siebie ale i za swoich bliskich którzy przebywają na łodzi.
Wracając do pytania, w przypadku kontroli policji lub inspektora żeglugi śródlądowej okaże się że nie masz uprawnień do kierowania daną jednostką zostaniesz ukarany mandatem karnym w wysokości nawet 500 zł. To nie jest dużo, zgodzę się. Ale gorzej będzie jeżeli spowodujesz wypadek wtedy konsekwencje będą dużo większe i bardzo nieprzyjemne. Także reasumując nie warto ryzykować.

TELL ME MORE

Make a splash with WaveRide, designed for everyone passionate about all things surfing.

156-677-124-442-2887
info@wordpress.com
184 Main Collins Street Victoria 8007
Follow Us: