Do Góry

Patent sternika motorowodnego

  /    /  Patent sternika motorowodnego

Patent sternika motorowodnego

Co daje patent sternika motorowodnego i do czego uprawnia?

W chwili gdy zdobędziesz patent sternika motorowodnego możesz w pełni legalnie prowadzić skuter wodny lub łódź z silnikiem spalinowym, bez ograniczeń mocy. Jeżeli nie masz skończonych 16 lat pamiętaj że moc twojej łodzi nie może być większa niż 60kW czyli około 75kM. Jachty motorowe nie mogą być większe niż 12 metrów, nie możesz również pływać na tych uprawnieniach w porze nocnej!
Reasumując raz jeszcze najważniejsze do czego uprawnia patent sternika to według PZMiNW:

Uprawnienia:

 1. Prowadzenie jachtów motorowych po wodach śródlądowych
 2. Prowadzenia jachtów motorowych o długości kadłuba do 12 m po morskich wodach wewnętrznych oraz pozostałych wodach morskich w strefie do 2 Mm od brzegu, w porze dziennej.

Wymagania:

 1. Ukończony 14 rok życia
 2. Zdanie egzaminu na stopień Sternika Motorowodnego

Jak wygląda egzamin na patent sternika motorowodnego?

Egzamin składa się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna to test składający się z 75 pytań jednokrotnego wyboru (tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa). Na rozwiązanie testu egzaminowany ma 90 minut na udzielenie odpowiedzi.

Za pozytywny wynik egzaminu teoretycznego na patent sternika motorowodnego uważa się uzyskanie 65 prawidłowych odpowiedzi w teście.

Po zdanym egzaminie teoretycznym na patent sternika motorowodnego, komisja zaprasza na część praktyczną, podczas której sprawdzone zostaną umiejętności zachowania się na wodzie w samodzielnie prowadzonej jednostce.
Poniżej zapoznajcie się z zakresem wiedzy i umiejętności wymaganych do uzyskania patentu sternika motorowodnego.

Wiedza teoretyczna:

 1. podstawy budowy jachtów motorowych;
 2. silniki i układy napędowe, w tym:
  1. budowa silników,
  2. obsługa i konserwacja silników,
  3. zasady rozruchu i zatrzymania pracy silników,
  4. podstawowe wiadomości o pędnikach jachtów motorowych;
 3. manewrowanie jachtem motorowym;
 4. zasady prowadzenia skuterów wodnych;
 5. podstawy locji, w tym w szczególności:
  1. znaki żeglugowe i oznakowanie dróg wodnych,
  2. mapy i przewodniki,
  3. drogi wodne i budowle hydrotechniczne;
 6. wiadomości z zakresu ratownictwa wodnego, w tym:
  1. podstawowe informacje o morskich służbach ratowniczych,
  2. wyposażenie jachtu w środki bezpieczeństwa i posługiwanie się nimi,
  3. działania w przypadku wywrotki jachtu, awarii lub wypadku,
  4. postępowanie w sytuacji „człowiek za burtą”,
  5. udzielanie pierwszej pomocy,
  6. hipotermia oraz pierwsza pomoc w przypadku hipotermii;
 7. wiadomości z zakresu meteorologii, w tym:
  1. skala prędkości wiatru,
  2. zjawiska meteorologiczne i ich oznaki,
  3. komunikaty meteorologiczne;
 8. pomoce nawigacyjne;
 9. ochrona wód przed zanieczyszczaniem;
 10. podstawowe przepisy prawa drogi na morskich i śródlądowych drogach wodnych.

Umiejętności praktyczne:

 1. manewrowanie jachtem motorowym w zakresie:
  1. prowadzenia jachtu motorowego przy spotkaniu z innym jachtem oraz jego wyprzedzaniem,
  2. wykonania manewrów: odejście od nadbrzeża, dojście do nadbrzeża, pływanie kursem prostym i cyrkulacja, alarm „człowiek za burtą”,
  3. kotwiczenia i cumowania w różnych warunkach;
 2. kierowanie załogą, wydawanie komend i egzekwowanie ich wykonania we właściwym momencie;
  1. praca w charakterze członka załogi;
  2. podstawowe prace bosmańskie.

Co muszę zrobić aby przystąpić do egzaminu na patent sternika motorowodnego?

Teoretycznie nic nie musisz zrobić , wystarczy że się po prostu zgłosisz do odpowiedniej szkoły, która ma dostępny otwarty termin egzaminu. Przypominamy, że szkolenie nie jest obowiązkowe ale bardzo przydatne i daje praktycznie 100% pewności, że egzamin będzie dobrze i bez stresu zaliczony na wysoką ocenę?

Co zrobić po zdanym egzaminie - instrukcja – jakie są procedury?

Oprócz tego, że możecie już świętować z tego powodu, należy jeszcze wejść na stronę PZMiNW http://www.motorowodniacy.org/ klikamy w przycisk Patenty. Następnie wybieramy „złóż wniosek o wydanie patentu”, kolejno wybierz rodzaj patentu lub licencji, o który się ubiegasz (tutaj Sternik Motorowodny) uzupełnij we wniosku swoje dane (to bardzo proste) i kliknij potwierdź wpisane dane. Strona przeniesie Cię do systemu płatności internetowej. Opłać wniosek (50 lub 25 zł). Po opłaceniu wygeneruj wniosek, wydrukuj, naklej zdjęcie i podpisz. Następnie załącz oryginał zaświadczenia o zdanym egzaminie (jaki od nas otrzymasz), wydrukuj również potwierdzenie opłaty i wyślij to wszystko do Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego.
Pamiętaj, jeżeli powołałeś się na zniżkę (studencką lub uczniowską) dołącz koniecznie kserokopię ważnej legitymacji.

Poznaj jakie możliwości daje patent sternika motorowodnego.

Pewnie nie raz marzyło Ci się wynajęcie łodzi motorowej na wakacjach, kiedy tylko przechodziłeś obok uśmiechniętej rodziny na łódce. Po otrzymaniu uprawnień sternika motorowodnego będziesz mógł wypożyczyć niemalże wszystko dostępne w wypożyczalniach sprzętu motorowodnego na świecie (bardzo duże i nowoczesne jednostki i tak są wynajmowane tylko z załogą i obsługą armatora). Tak więc będziesz mógł pływać łodzią nawet 12 metrową – to naprawdę ogromna jednostka – wyobraź sobie jak tym zacumować w ciasnej chorwackiej marinie ?. Skuter wodny na Mazurach? Taka atrakcja nie będzie dla Ciebie problemem! Planujesz zakup własnej łodzi, również radzimy wcześniej zrobić kurs i patent sternika motorowodnego, umożliwi Ci to konsultacje z praktykami a nie tylko z handlowcami w salonie czy wszechwiedzącymi fachowcami na internetowym forum ?

Jak wyrobić patent?

Z nami to proste i szybkie. Wystarczy że zapiszesz się na nasz kurs, który z reguły organizowany jest 2 razy w miesiącu a czasami i częściej. Następnie pojawisz się na naszym szkoleniu, to jeszcze tego samego dnia zdasz egzamin i otrzymasz zaświadczenie o pozytywnym jego zaliczeniu. Dalej to już z górki ? – więcej przeczytasz tutaj

Czy łatwo zdać egzamin motorowodny?

Ogólnie podczas naszych szkoleń, które zawsze kończą się egzaminem ostatniego dnia kursu nie było osoby która by napisała test i go nie zaliczyła. Na wodzie, czyli podczas części praktycznej egzaminu wszystkie osoby jak dotąd (czyli od 15 lat) uzyskały ocenę dopuszczającą do wydania zaświadczenia o zdanym egzaminie. Oczywiście polskie przepisy nie wymagają zapisywania się na kurs, możesz samodzielnie spróbować się nauczyć i przystąpić do egzaminu. Jednak szkolenie z naszą ekipą jest warte przemyślenia, z uwagi nawet na to że koszt jest bardzo niski, a dodatkowe wskazówki praktyków przydadzą się nie tylko na egzaminie. Pamiętaj o tym wybierając szkołę – instruktorów.

Jak długo się czeka na patent motorowodny?

Jeżeli wysłałeś już wszystkie wymagane dokumenty do Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego, to z reguły czas jaki upłynie do wręczenia ci patentu przez pana Listonosza to około 3-4 tygodnie. Taki okres sprawdza się w 90% przypadków. Jeżlei zależy ci bardzo na czasie możesz osobiście złożyć dokumenty w Związku i samodzielnie je odebrać, to przyspieszy otrzymanie upragnionych uprawnień motorowodnych o kilka dni, a nawet do tygodnia.

Jak wygląda patent sternika motorowodnego?

Jak widzicie na patencie motorowodnym znajduje się Wasze zdjęcie, nr patentu, godło i flaga/bandera Polski, wasze dane w postaci imienia i nazwiska, data i miejsce urodzenia, hologram oraz wasz własnoręczny podpis w postaci skanu. Na rewersie jest również napisane do czego Was ten dokument uprawnia. Wszystko to jest wydrukowane w języku polskim i angielskim, co nadaje mu międzynarodowy charakter.

Napisz do nas maila, a my zaproponujemy Ci najbliższe terminy i lokalizacje – kliknij tutaj

TELL ME MORE

Make a splash with WaveRide, designed for everyone passionate about all things surfing.

156-677-124-442-2887
info@wordpress.com
184 Main Collins Street Victoria 8007
Follow Us: